Ofte stilte spørsmål
Vi har samlet svarene på noen av de vanligste spørsmålene om pasienttransport fra helsepersonell. Se også Ofte stilte spørsmål fra pasienter.
-
Hva er pasientreiser?
-
Pasientreiser er rett til transport til/fra behandling. Hovedregelen er at pasienten kan få dekket billigste reisemåte med rutegående transport tur/retur nærmeste behandlingssted.
-
Hvem betaler pasientreiser?
-
Ditt helseforetak betaler for all pasientreiser i sitt geografiske område - både til og fra spesialsthelsetjenesten og primærhelsetjenesten.
Den enkelte institusjon eller avdeling på sykehus betaler for all interntransport (hvit rekvisisjon).I 2004 ble ansvaret for pasientreiser overført fra folketrygden til de regionale helseforetakene (RHF) på bakgrunn av vedtak i Stortinget. De regionale helseforetakene har videre delegert ansvaret for pasientreiser i de ulike geografiske områdene til et ansvarlig helseforetak (HF). Det ansvarlige helseforetaket i ditt område betaler for alle pasientreiser til og fra behandling for innbyggere som tilhører helseforetakets dekningsområde.
Pasienter som ordner reisen selv kan sende inn sitt krav om dekning av reiseutgifter til Helseforetakenes senter for pasientreiser ANS. Det er ansvarlig helseforetak som til slutt betaler disse kostnadene for innbyggerne i sitt geografiske ansvarsområde. -
Hvem kan få rekvisisjon til pasientreise?
-
De som av helsemessige årsaker ikke kan benytte rutegående transport eller privat bil, kan få rekvisisjon på dyrere transport, f.eks. drosje. Hvis det ikke finnes rutegående transport, kan det gi grunnlag for at pasienten kan få rekvisisjon på trafikalt grunnlag.
Helsemessige årsaker som kan påvirke et eventuelt behov, kan være:
- Har pasienten betydelig redusert orienteringsevne?
- Har pasienten betydelig redusert allmenntilstand?
- Har pasienten vanskeligheter med å sitte eller å komme seg inn og ut av bilen?
- Har pasienten psykiske vansker som gjør det vanskelig/umulig å ta rutegående transport?
-
Pasienten har en tidlig time. Rutegående transport går ikke så tidlig at pasienten rekker denne timen. Kan vi rekvirere pasienttransport?
-
Nei. Så langt det er mulig skal det ved tildeling av timer legges til rette for at pasienten kan benytte rutegående transport.
-
Hvem skal skrive/lage rekvisisjon for pasienten?
-
Vi anbefaler at behandleren (rekvirerende behandler) som kjenner pasientens helsetilstand best, skriver rekvisisjonen.
Her er noen eksempler:
- Fastlege henviser pasient til sykehus. Her er det naturlig at fastlegen skriver rekvisisjonen siden sykehuset ikke kjenner pasientens helsetilstand tilstrekkelig til å vurdere behovet for pasienttransport.
- Pasient med brukket ben skal til behandling hos øre-/nese-/halsspesialist. I dette tilfellet anbefales det at pasienten får rekvisisjoner til transport (tur/retur) fra fastlege eller annen behandler som kjenner pasientens tilstand.
- Pasient skal til røntgeninstitutt og har behov for rekvisisjon. Faglig ansvarlig på røntgenavdeling kan skrive rekvisisjon, men kjenner sjelden pasientens helsetilstand godt nok til å vurdere behovet for pasienttransport. Pasientreisekontoret anbefaler derfor at behandlere eller leger som henviser pasienter til røntgeninstitutter eller lignende, skriver rekvisisjonene både for tur og retur.
Se også Hvem kan rekvirere pasienttransport?
-
Pasienten henvender seg i etterkant av at transporten har blitt utført for å få rekvisisjon. Hva gjør man?
-
Pasienten må betale for transporten selv, men kan ta kontakt med sitt lokale pasientreisekontor på tlf. 05515 om han ønsker å refundert deler av beløpet.
-
Hvor bestilles pasienttransport?
-
Pasienttransport bestilles via pasientreisekontoret, og kan bestilles på to måter.
De som har NISSY, skal rekvirere pasienttransport elektronisk. Ved transport til behandlingsstedet anbefaler vi at dere kun registrerer rekvisisjonen elektronisk, og at pasienten selv ringer til kjørekontoret og bekrefter reisetidspunkt. Ved hjemreise bestilles reisen direkte i NISSY.
De som fortsatt benytter papirrekvisisjon, skal ringe inn bestillingen til kjørekontoret. Dette gjøres enten av pasienten selv eller behandlingsstedet. -
Hvorfor må transporten bestilles via pasientreisekontoret?
-
Pasientreisekontoret skal samordne transporten i tråd med pasientens helsemessige behov, men samtidig på en kostnadseffektiv måte for helseforetakene. Kan man redusere kostnadene til pasienttransport, kan pengene brukes til behandling i stedet.
Pasientreisekontoret skal legge opp transporten slik at pasienter som kan kjøre sammen gjør det, at allerede betalt returtransport blir utnyttet, at bestillingen blir gitt til den transportøren som har avtale, og at transporten utføres innenfor gjeldende regelverk.
Pasientreisekontoret skal også sikre at sensitive pasientopplysninger blir ivaretatt på en god måte.
-
Hvem er pasientreisekontoret?
-
Pasientreisekontoret er bindeleddet mellom pasient, helsepersonell og transportør (sjåfør). De ansatte på pasientreisekontoret er sykehusansatte og har taushetsplikt.
-
Hva gjør jeg når jeg skal bestille en pasientreise utenfor pasientreisekontorets åpningstider?
-
Så langt det er mulig skal pasientreiser bestilles innenfor pasientreisekontorets åpningstid. Se Ditt pasientreisekontor for å finne åpningstider.
Enkelte pasientreisekontor tar i mot bestillinger på øyeblikkelig transportbehov utenom åpningstiden. Andre steder må man ringe direkte til den lokale avtaletransportøren. -
Hvor lenge kan pasienten måtte vente på transport?
-
Ventetid varierer etter hvor i landet man er. Pasienten må påregne noe venting slik at pasientreisekontoret kan samordne reisen for dem som skal reise samme vei. Ventetiden vil normalt være lengre for lange turer. Se for øvrig Ditt pasientreisekontor for å få informasjon om ventetider i ditt område.
-
Hvor skal pasienten vente på transport?
-
Ventested varierer etter pasientens helsetilstand. Noen pasienter venter på avdelingen, fordi det er best i forhold til helsemessig tilstand. Andre pasienter venter ved utgangen, ved servicetorget, i ventesonen e.l. Husk å oppgi til transportøren hvor pasienten venter. Benytter du NISSY, så skriv dette inn i feltet ”Melding til transportør”. Om du ikke benytter NISSY, opplys om ventetsted ved bestilling.
-
Hvem skal gi beskjed til pasienten om hentetidspunkt?
-
Vi anbefaler at behandler skriver/lager rekvisisjonen, men at pasienten selv ringer pasientreisekontoret for å bestille transporten til behandling. Dermed avtaler pasienten og pasientreisekontoret hentetidspunkt direkte. Ved transport hjem fra behandling, er det behandler som bestiller transport og som videreformidler oppgitt hentetidspunkt.
-
Hva er Helseekspressen?
-
Helseekspressene er spesialbygd for pasienttransport, og har førsteklasses komfort. Helseekspressene har plass til rullestoler og bårer i tillegg til sittende pasienter, og er utstyrt med heis og handikaptoalett. Sittegruppene har god beinplass og setene kan reguleres. Autorisert helsepersonell er ansatt på bussene og sørger for en trygg og god reise. Helseekspressene er utstyrt med medisinsk utstyr tilsvarende en ambulanse.
Helsebussene har ikke båreplasser, men har god komfort og en egen bussvert som tar hånd om pasientene underveis. Helsebussene er i hovedsak beregnet på "friske" pasienter som klarer seg selv.
Det er helseforetakene som driver helseekspressene og helsebussene. Les mer om Helseekspressen , se rutetider for Helseekspressen og se bilder fra Helseekspressen -
Pasienten bor et stykke unna stoppestedet til bussen. Hvordan kommer pasienten seg til helseekspressen?
-
Når man bestiller pasientreise, bestiller du fra et hentested til et leveringssted. Pasientreisekontoret sørger for transport fra dør til dør dersom pasienten ikke kan komme seg til stoppestedet på egen hånd. De som har behov for transport til/fra stoppestedet, får det.
-
Hvor bestiller jeg interntransport, dvs. transport innenfor samme helseforetak?
-
Interntransport (transport mellom institusjonene i helseforetaket) dekkes ikke av pasienttransport. Ved interntransport skal hvit rekvisisjon eller taxikort benyttes, og man kan bestille transporten direkte hos lokal transportør.
Enkelte pasientreisekontor tar også i mot bestillinger på helseforetakenes interntransport. På denne måten kan kostnaden reduseres ved at kjørekontoret kan samordne interntransporten med pasienttransport. Enkelte sykehus har egen interntransport som også kan benyttes i slike tilfeller.

